Od zarania dziejów, na barki kobiet spadają obowiązki związane z utrzymaniem czystości w domu i opieka nad dziećmi. To my przez wiele stuleci rezygnowałyśmy z pracy, by zarówno nasz ukochany małżonek, jak i najwspanialsze na świecie dzieci miały codziennie po przebudzeniu najsmaczniejsze śniadanie, uszykowane kanapki do pracy i szkoły, by po powrocie, cała rodzina mogła zasiąść do stołu i spożyć dwudaniowy posiłek na miarę conajmniej jednej gwiazdki Micheline. Zapomniałam wspomnieć, że i kolacja smakuje wybornie. A wszystko to pomiędzy myciem garów, praniem, sprzątaniem, wyprowadzaniem psa i odrabianiem lekcji z dziećmi. Brzmi znajomo? Takie rzeczy robią tylko idealne matki. Na całe szczęście idealne matki nie istnieją! 

Dlaczego nie jesteś idealną matką?

Odpowiedź jak prostsza niż myślisz – bo IDEALNE MATKI nie istnieją! I jest na to prosty dowód. Ta nieidealna matka, to kobieta, która popełnia błędy. Na każdym kroku. Zapomina o praniu, nie umyje patelni po obiedzie, czy choćby zapomni kupić masła. A co najlepsze, wcale nie ma przez to wyrzutów sumienia. Nieidealna matka, ma ochotę czasami rzucić wszystko i włożyć głowę do piekarnika, albo uciec i już nie wracać.

Chcesz wiedzieć co jeszcze robi NIEIDEALNA MATKA?

1. WYCHODZI NA IMPREZĘ Z KOLEŻANKAMI – a dziecko w tym czasie zostawia z mężem i bawi się najlepiej na świecie. Nawet nie myśli o tym, by zadzwonić do domu i zapytać, jak ukochany daje sobie radę i czy przypadkiem jej maluszek nie chodzi w zasikanym pampersie i z rajstopami założonymi tył do przodu. Ona po prostu korzysta z chwili wolnego. Nabiera sił, by od jutra znów być gotowa do bycia mamą i żoną.

2. MA OCHOTĘ NA NOWY SWETEREK – KUPUJE GO! – i najlepsze w tym wszystkim jest to, że nie ma potem wyrzutów sumienia. Przecież jej też się należy. Kupuj kobieto ten sweterek i przestań przy tym myśleć, że dziecko też potrzebuje butów. Kolejnych. Trzecich w tym sezonie. Kiedy kupiłaś sobie coś ładnego i nieużywanego? Właśnie! Marsz pomiędzy wieszaki!

3. NIE ZAKŁADAJĄ DZIECKU RĘKAWICZEK LUB CZAPKI GDY TERMOMETR POKAŻE NIEBEZPIECZNE DLA ZDROWIA I ŻYCIA DZIECKA 15 STOPNI POWYŻEJ ZERA – one po prostu używają głowy i własnego przeczucia w kwestii ubierania maluchów.

4. WOLĄ WIECZÓR POD KOCEM NA KANAPIE, NIŻ KINDER PARTY, KTÓRE ORGANIZUJE SĄSIADKA – i narażać się świadomie na ból głowy? NEVER! Gdybym chciała znać najnowsze ploteczki, wyszłabym po prostu po zakupy do osiedlowego warzywniaka. Z całą pewnością po nie pojawieniu się na „najlepszej imprezie osiedlowej”, staniesz się tematem niejednej z nich.

5. ZJADAJĄ SŁODYCZE W TAJEMNICY PRZED DZIEĆMI, NAJCZĘŚCIEJ KIEDY NIE MA ICH W DOMU – w końcu ktoś musi dbać o ich zdrowe zęby, prawda?

Tak można by wymieniać bez końca. Zawsze będziesz tą nieidealną i złą matką. Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie wiedział lepiej, jaka powinnaś być dla swoich dzieci, czy męża.

Ale wiesz co jest w tym wszystkim fajne? Że możesz każdą usłyszaną od ciotek dobra rada, czy przeczytaną w kolorowym magazynie opinię, wsadzić na dno szafy i schować w pudle z niepotrzebnymi gratami. Nikt nie ma prawa mówić Tobie jaka powinnaś być. Chcesz mieć dziecko w wieku dwudziestu lat? A proszę cię bardzo! Rób je sobie i wychowuj. Chcesz kupić dla swojej córeczki wózek za cztery tysiące (który po dwóch latach z pewnością będziesz chciała zamienić na wygodniejszą i lżejszą spacerówkę za kolejne cztery klocki, ale teraz o tym nie wiesz)? A kupuj! Chcesz by synek spał w białym, drewnianym łóżeczku z sieciówki, pomimo tego, że mamusia nalega na plastikowe i turystyczne, bo takie kolorowe i z misiami po bokach? Postaw na swoim. Pokaż, że masz prawo do podejmowania samodzielnych decyzji i bierz za nie odpowiedzialność.

Bądź taką matką, jaką chcesz. Za młodą. Za starą. Skupioną również na swoich potrzebach. Trochę leniwą i niecierpliwą. Nie musisz lubić układania klocków lego, ani picia wyimaginowanej herbatki z intensywnie różowych malutkich kubeczków. Postaw czasem na swoim. Pokaż dzieciakom, że założenie rodziny, nie może wiązać się z utraceniem siebie.

Będziesz o tym pamiętać, NIEIDEALNA MAMO?