Babciu, jak to było, kiedy byłaś mała? 
Dziadku, gdzie mieszkałeś?
Jak to, nie mieliście komputera?
Wnuki bardzo chętnie słuchają opowieści o tym, jak to było „dawniej”. Siadają na babcinych/dziadkowych kolanach i tuląc się i zajadając domowe ciasto, starają sobie wyobrazić jak żyło się, zanim oni pojawili się na świecie. Czasem zrozumienie tak odległych sobie czasów nie jest łatwe.

Stąd Wydawnictwo Zakamarki wpadło na pomysł, by wydać książkę, która ma pomóc dziadkom w spisaniu najważniejszych wspomnień swojego dzieciństwa i młodości, a później przekazanie jej najmłodszemu pokoleniu. W końcu babcie i dziadkowie mają wnukom zawsze tak wiele do opowiedzenia!

SONY DSC

Czym są Zapiski Babci i Dziadka?
To książka, w której babcia i dziadek mogą przywołać wydarzenia zmieniające bieg ich życia, swoje myśli, obawy i nadzieje. To wszystko, co ukształtowało ich na długo przed narodzinami wnuka czy wnuczki i sprawiło, że są tacy, a nie inni. Mogą opisać zarówno uroczyste chwile, jak i codzienność życia, które z pewnością  było bardzo różne od życia naszych dzieci, ale też pod wieloma względami do niego podobne.

SONY DSCSONY DSCSONY DSC

Jak wypełnić Zapiski Babci i Dziadka?
Można to robić na kilka sposobów. Można po kolei odpowiadać na zadane pytania lub wpisywać tylko to, co w danym momencie przychodzi dziadkom do głowy. Jeśli któryś z tematów ich nie dotyczy, zawsze istnieje opcja rozwinięcia innego wątku. Nie trzeba dosłownie traktować każdego hasła – wystarczy, że stanie się on inspiracją do zapisania tego, co dziadkowie pamiętają, co było akurat ważne.
Znajdą tu także miejsce na fotografie. Gdzie, jak gdzie, ale w rodzinnym domu albumów fotograficznych z pewnością nie brakuje.
Kto wie, może ta książka zainspirujecie dziadków do kontynuowania takiego typu zapisków w osobnym zeszycie?

SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Kiedy do nas dotarły obie części Zapisków nie wahałam się, by czym prędzej przekazać ją w ręce mojej mamy. Ta, po chwili przeglądania książki, wykrzyknęła: „To jest kapitalne! Świetny pomysł!” Nie mam wątpliwości, że wkrótce zasiądzie z długopisem w ręce i zacznie wypełniać rubryczki. A może i ja dowiem się o swojej mamie czegoś, czego nie wiem ;)

Jako mała dziewczynka dość wcześnie straciłam ukochanego dziadka. Bardzo mi go brakuje. Był naszym rodzinnym Słońcem. Od kiedy odszedł, a było to już ponad dziesięć lat temu, w domu czuć pustkę. Żałuję, że nie miał okazji poznać nas lepiej. Nacieszyć się nami, a my nim. Że zostawił nas i pozbawił radości z wysłuchiwania dziadkowych opowieści. Szkoda, że tego typu książka nie mogła trafić w jego ręce. Miałabym piękną pamiątkę po najlepszym dziadku na świecie.

książki Zapiski Babci Zapiski Dziadka kupicie TU

/ wpis powstał przy współpracy z Wydawnictwem Zakamarki

 • Bardzo fajny pomysł!
  Nie znałam tego jeszcze :(
  Może kupię za rok na dzień babci i dziadka!
  ♥ ♥ ♥
  pajuka.blogspot.com

 • Świetny pomysł miało wydawnictwo, piękna oprawa wspomnień! Dzięki za podpowiedź. Warto się zainteresować. Pozdrawiam :)

 • Rewelacja! Bardo dziękuję za ten pomysł! Chętnie podarowałabym taki prezent swojej babci, nawet nie babci moich dzieciaków tylko właśnie swojej.! Tylko, że znając długość opowieści moich dziadków… mogliby się nie zmieścić w tym formacie ;)