• Uzyskać odpowiednią kontrolę glikemii , zgodnie z celami uzgodnionymi z lekarzem.
 • Uwolnij i unikaj pojawiania się typowych objawów cukrzycy .
 • Unikaj rozwoju możliwych ostrych i przewlekłych powikłań z powodu złej kontroli cukrzycy, utrzymując w ten sposób lepszą jakość życia .
 • Monitoruj ciśnienie krwi , cholesterol , trójglicerydy i inne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko pojawienia się innych chorób, zwłaszcza o charakterze sercowo-naczyniowym ( zawał serca).

Możesz zrobić dużo, aby zapobiec lub spowolnić przejawy problemów cukrzycy.
jak

Bądź aktywny

Zgadzaj się ze swoim lekarzem na zdrowe żywienie i regularną aktywność fizyczną, która jest odpowiednia dla Ciebie.

Sugarept Utrzymaj kontrolę glikemii

Utrzymaj kontrolę glikemiiKontrola glikemii jest niezbędna w leczeniu cukrzycy. Sprawdź Sugarept. Najlepszy na cukrzycę. Kliknij tutaj. Ważne badania kliniczne wykazały, że odpowiednia kontrola glikemii jest związana z przedłużającym się zmniejszaniem częstości występowania chorób siatkówki, nerek i nerwów.

Istnieją dwie główne techniki, które lekarz ma do dyspozycji w celu oceny skuteczności planu terapeutycznego:

a. Samokontrola glikemiczna Sugarept. Samokontrola jest przydatna w dostosowaniu terapii, diety i aktywności fizycznej oraz wzapobieganiu ryzyku wystąpienia hipoglikemii . Częstotliwość wykonywania samokontroli należy ustalać z lekarzem, w zależności od potrzeb i celów leczenia. Jeśli pacjent jest leczony insuliną, zwykle zaleca się 3 lub więcej pomiarów dziennie.

b. Hemoglobina glikowana  (HbA1c). Hemoglobina glikowana odzwierciedla średnią wartość cukru we krwi z ostatnich 2-3 miesięcy . Zwykle badanie to jest wymagane przez lekarza co najmniej dwa razy w roku; może uznać za konieczne wykonywanie kwartalne, jeśli kontrola metaboliczna nie jest optymalna lub jeśli terapia została zmieniona. Aby lepiej ocenić kontrolę glikemii u określonego pacjenta, lekarz często bierze pod uwagę zarówno wyniki samokontroli, jak i wartości glikowanej hemoglobiny.

Cele zwykle zalecane do skutecznej kontroli cukrzycy

Hemoglobina glikowana mniej niż 7,0%
Cukru na czczo 90-130 mg / dl
Poziom cukru we krwi 1-2 godziny po posiłku mniej niż 180 mg / dl

Cele muszą być indywidualne, jednak są ustalane przez lekarza, w oparciu o szczególne cechy konkretnego pacjenta.

American Diabetes Association. Standardy opieki medycznej w cukrzycy, 2006. Diabetes Care 2006; tom 29 (suppl 1); Wydanie włoskie przez Stowarzyszenie Diabetologów Medycznych (AMD): standardy ADA dotyczące opieki medycznej nad pacjentami z cukrzycą , 2006.

Utrzymuj ciśnienie krwi pod kontrolą

Jak powinna być moja presja?

Mając ciśnienie tętnicze , czyli krew, normalne pomaga zapobiegać uszkodzeniom oczu, nerek, serca i naczyń krwionośnych.
Ciśnienie tętnicze jest wskazywane przez dwie cyfry oddzielone prętem. Na przykład 120/70 czyta “120 na 70”.
Pierwsza liczba powinna pozostać poniżej 130, a druga 80 .
Staraj się utrzymać ciśnienie krwi jak najbliżej tych liczb.
Jeśli masz już problem z nerkami, zapytaj swojego lekarza, jakie najlepsze wartości są dla ciebie.
Program żywieniowy, aktywność fizyczna i leki przepisane przez lekarza mogą pomóc w osiągnięciu idealnej wartości ciśnienia krwi.

American Diabetes Association. Standardy opieki medycznej w cukrzycy, 2006. Diabetes Care 2006; tom 29 (suppl 1); Wydanie włoskie przez Stowarzyszenie Diabetologów Medycznych (AMD): standardy ADA dotyczące opieki medycznej nad pacjentami z cukrzycą , 2006.

Sprawdź poziom cholesterolu

Jak musi być mój cholesterol

Posiadanie prawidłowego poziomu cholesterolu i innych tłuszczów we krwi pomaga zapobiegać chorobom serca i udarom, najpoważniejszym problemom zdrowotnym u osób chorych na cukrzycę. Utrzymywanie cholesterolu pod kontrolą może sprzyjać krążeniu krwi .
Sprawdź poziom lipidów (tłuszczów) we krwi co najmniej raz w roku.
Program żywieniowy, aktywność fizyczna i leki przepisane przez lekarza mogą pomóc w osiągnięciu idealnej wartości cholesterolu we krwi.

Idealne poziomy lipidów we krwi dla pacjentów z cukrzycą
Cholesterol LDL mniej niż 100
Cholesterol HDL ponad 40 (mężczyźni)
powyżej 50 (kobiety)
trójglicerydy mniej niż 150

American Diabetes Association. Standardy opieki medycznej w cukrzycy, 2006. Diabetes Care 2006; tom 29 (suppl 1); Wydanie włoskie przez Stowarzyszenie Diabetologów Medycznych (AMD): standardy ADA dotyczące opieki medycznej nad pacjentami z cukrzycą, 2006.

Nie pal

Nie palPalenie i cukrzyca  są niebezpieczne połączenie .
Kto pali, zwiększa ryzyko problemów związanych z cukrzycą.
Jeśli przestaniesz palić, zmniejszysz ryzyko ataku serca , udaru, neuropatii (choroby nerwów) i choroby nerek (choroby nerek).
Mogą również poprawić poziom cholesterolu i ciśnienia krwi.
Poprawi również krążenie krwi.

Co robić codziennie, aby dobrze leczyć cukrzycę

Pacjent ma bardzo ważną rolę w terapii. Aby dobrze leczyć cukrzycę, pacjent musi przestrzegać w szczególności 8 złotych zasad .

 1. Postępuj zgodnie z programem zdrowej żywności, który wspólnie z lekarzem opracowałeś.
 2. Ćwicz przez łącznie 30-45 minut przez 3-5 dni w tygodniu. Zapytaj swojego lekarza, jakie czynności są dla Ciebie odpowiednie.
 3. Zawsze bierz codziennie dawki leków przeciwcukrzycowych . Pacjenci z cukrzycą typu 1 powinni zawsze przyjmować insulinę, osoby z typem 2 powinny skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie leki.
 4. Sprawdź poziom cukru we krwi z częstotliwością wskazaną przez lekarza.
 5. Codziennie sprawdzaj, czy nie ma nacięć, pęcherzy, ran, obrzęków lub zaczerwienień na stopach lub zmian w paznokciach.
 6. Myj zęby i czyść je codziennie nicią dentystyczną.
 7. Sprawdź ciśnienie krwi i poziom cholesterolu .
 8. Nie pal .

 

Zdrowie